Logica101
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Data: 20.11.2016
Profesor : Ponea Dragos
Disciplina : Sociologie
Clasa : a XI-a, profil stiinte socio-umane, 2 ore/s
Tema: Ordinea sociala. Institutii publice
Tipul lectiei : mixta, de aprofundare-evaluare
Obiectiv general : evaluarea structurilor sociale din comunitatea proprie;
Obiective operationale : la sfarsitul lectiei elevii vor putea:
-
sa identifice principalele institutii ale comunitatii in care traiesc;
-
sa defineasca rolul fiecarei institutii amintite;
-
sa identifice raporturile necesare intre aceste institutii;
-
sa realizeze aprecieri fata modul de functionare a institutiilor publice si fata de utilitatea lor pentru comunitate.
Desfasurarea lectiei
A.Moment organizatoric:
Elevii se grupeaza singuri in functie de afinitati personale. Fiecare grupa e instruita sa realizeze o harta a propriului oras si sa puncteze pe aceasta harta locul principalelor institutii ale comunitatii in care traiesc. Fiecare grupa e lasata sa-si realizeze singura harta si sa puncteze in mod particular locul instititiilor alese. Punctarea pe harta e insotita de o fotografie de grup in fata cladirii institutiei a carei sigla trebuie sa fie evidenta. Elevii vor urma sa realizeze traseul stabilit, sa se fotografieze in fata institutiilor si sa prezinte un scurt istoric si principalele scopuri si functii ale institutiilor. Timpul alocat este din timpul liber al elevilor, care urmeaza sa se intalneasca pentru parcurgerea traseului dupa orele de curs.
B. Reactualizarea unor cunostinte anterioare:
(5 min. )
- reamintirea conceptului de ordine sociala si ce presupune el;
C. Prezentarea proiectelor
(40 min.)
- solicitarea elevilor de a trece in revista propriile trasee pe harta orasului si de a prezenta rolul institutiilor prezentate;
- solicitarea elevilor de a-si impartasi parerile personale despre utilitatea acestor institutii;
D. aprecierea si evaluarea proiectelor:
( 5 min. )
-
fiecare grupa va aprecia printr-un punctaj de la 1 la 5 (1= foarte salb, 5- foarte bun) calitatea proiectelor celorlalte grupe. Profesorul va aprecia si el printr-o nota, cu o pondere de 50%, munca elevilor si calitatea proiectelor grupelor.